Podróże kształcą najlepiej
Daleko od domu i rodziców, którzy zawsze pomogą? Zdany tylko na siebie? Za granicą czy po prostu w miejscu, w którym możemy liczyć tylko na siebie, po prostu musimy sobie poradzić. Wszystko nas zaskakuje, okazuje się też, że nie jesteśmy na świecie jedyni – nasze potrzeby, marzenia nie zawsze są najważniejsze, a marzenie nie są jedyne.
Nic tak nie kształtuje charakteru jak samodzielna podróż – choćby wyjazd na studia do innego kraju. Podpowiadamy, jak to zrobić. Warto też mieć poparcie ważnych pracowników naukowych, którzy napiszą dla nas rekomendację. Uzyskanie takiego listu polecającego i sojusznika pomagającego nam w wyjeździe często okazuje się być kluczowym czynnikiem.

Studia za granicą? Wymiana studencka!
Wielu z nas marzy o takiej zmianie. Studia na zagranicznej uczelni to nie tylko plus dla naszej przyszłej kariery zawodowej, ale także szansa na poznanie innego kraju, sposobu myślenia, po prostu kultury. Warto zastanowić się nad Erasmusem albo zorganizowaniem wymiany studenckiej.
Gdzie i na jak długo?

Przede wszystkim określ czas trwania wymiany studenckiej, a także odpowiedz sobie na pytanie, co będziesz w tym czasie robić – oczywiście poza nauką. Tak naprawdę czasu na zwiedzanie, a tym bardziej wypoczynek nie będziesz mieć wiele. Wymiana najczęściej trwa co najmniej semestr albo cały rok akademicki – można to ustalić na wstępnym etapie.

Wybierz kierunek studiów
Co ciekawe, można wybrać kierunek, który studiujesz w Polsce, ale może być on także inny, pokrewny. Może to być ciekawa odmiana, która zaowocuje nowymi doświadczeniami i przydatną wiedzą, której nie udałoby się zdobyć w Polsce. Wcześniej jednak koniecznie sprawdźcie ofertę edukacyjną danej placówki, gdyż zdarza się, iż później – gdy jest już za późno – okazuje się, że nie ma odpowiedniego kierunku.
Plusy wyjazdów na studia za granicę
Jak już wspomnieliśmy największą zaletą studiowania za granicą jest nauka samodzielności i odpowiedzialności, a także zdobycie wiedzy na innej uczelni. W innym kraju podejście do edukacji oraz studenta też może być inne. Takie doświadczenia poszerzają horyzonty i otwierają umysł, uczą tolerancji, a także nawiązywania komunikacji.
Poza tym studiowanie w międzynarodowym środowisku będzie też stanowiło zaletę dla przyszłego pracodawcy, a zatem warto tę informację wyeksponować w CV. Jeśli się uda, można też spróbować odbyć praktyki w innym kraju, co jest jeszcze większą zaletą. Może nawet uda Wam się znaleźć zainteresowaną firmę przed wyjazdem i zdobyć od niej dofinansowanie na podróż lub zakwaterowanie.
Poznanie innego kraju, jego mieszkańców, zabytków, kuchni i kultury mają z kolei taką wartość, że warto na poważnie przemyśleć możliwości wyjazdu. Mamy też szansę na nawiązanie nowych znajomości i nauki języka – lub języków – obcego.


KKw,fotOpenClipart-Vectors/Pixabay